Sosyal Medya Pazarlamasında Instagram AR Filtrelerini Kullanmak için 5 Neden - Nect Blog

Sosyal Medya Pazarlamasında Instagram AR Filtrelerini Kullanmak için 5 Neden

Yaptığımız her eylemin bir nedeni var değil mi? Özellikle de söz konusu pazarlama stratejilerimiz olduğunda. Peki ya sosyal medya pazarlamasının bugünlerde yapılması gereken en önemli eylemlerinden olan Instagram AR filtreleri için “neden”leri biliyor musunuz? İşte başlıyoruz.

Devir, Instagram AR Filtreleri Devri!

Ajanslar ve markalar, kitleleriyle etkileşim kurmanın yeni yollarını ararken artırılmış gerçeklik gibi yeni teknolojiler söz konusu olduğunda, bu teknolojilerin kampanyalarının amacına yönelik olarak nasıl kullanılabileceğini ve ne tür sonuçlar yaratabileceğini bilmediklerinden çekimser davranabiliyorlar.

Rahat olun, bu hepimizin başına geliyor! Bu çekimserliği ortadan kaldırabilmek ve başarıya birlikte ulaşmak için sosyal medya pazarlamasında Instagram AR filtrelerini kullanmak için 5 nedeni sizin için sıraladık.

1. Erişim

Bir Instagram kullanıcısıysanız birçok filtreyi görmüş ve deneyimlemişsinizdir. Filtreler her geçen gün ünlü kullanıcılar tarafından paylaşılarak milyarlarca izlenime ulaşıyor ve üreticileri binlerce takipçi kazanıyor.

Elbette, markalı AR filtreleri viral hale getirmek çok daha zor. Ancak iyi düşünülmüş ve yoğun markalamaya maruz kalmayan kampanyaların organik olarak popülerlik kazanması da imkansız değil.

2. Marka Bilinirliği

İçinde bulunduğumuz sektör ne olursa olsun, yeni potansiyel müşterilere ulaşmanın ne kadar zor olduğunu hepimiz biliyoruz. Peki ya nasıl ulaşabileceğimizi biliyor muyuz?

Artırılmış gerçeklik, kullanıcı deneyimini marka ile kişiselleştirerek markanızın diğerlerinden ayrılması için bir fırsat sunar. Böylelikle yeni müşteriler tarafından daha kolay fark edilir, daha çok ilgi çekersiniz.

Mesela Coca-Cola Polonya, oldukça popüler bir Instagram AR filtresini takipçilerinin kullanımına sundu. Onlara maskotları olan kutup ayısı ile sanal olarak tanışma ve fotoğraf çekebilme fırsatı verdi. Bu sevimli filtreyle de yalnızca tüketicilerine değil, çok daha fazlasına ulaşmayı başardı.

Aslında bu sosyal medya AR pazarlamasının temel gücüne mükemmel bir örnek. Kullanıcılar kendileriyle ilişkilendirebileceği ve kendileri oluşturduğu bir içerik üzerinden markayı hatırlamaya veya tanımaya başladı. Ne de olsa hepimizin hafızasında kendi hayatımız, kendi yaptıklarımız, çizip yazdıklarımız daha çok yer kaplıyor.

3. Etkileşim

AR filtrelerin bir başka harika özelliği: 15 saniyelik bir story’nin bile sonunun getirilemediği bir devirde AR filtreleriyle kullanıcıları çok daha uzun süre meşgul edebiliyorsunuz!

Etkileşimin ilk adımı, tanıdığınız birinin AR efekti kullandığı bir paylaşımını görmenizdir. Diğer geleneksel pazarlama araçlarına benzer, ancak gördüğünüz kişi arkadaşınız olabilir ve bu da afişler veya diğer tanıtım videoları için mümkün değildir.

AR efektini kişinin kendisinin kullanması ise dikkati tamamen cezbeder. Bu başka hiçbir dijital araçla karşılaştırılamayacak bir sonraki etkileşim adımıdır.

Dahası, kullanıcı bu AR efektle eğlendiği sürece, ya harika bir video kaydetmeye ve arkadaşlarına göndermeyi deneyerek ya da özellikle AR oyun filtrelerinde yüksek bir puan elde etmeye çalışarak etkileşimini sürdürecektir.

Kısacası, böylece hedef kitleniz markanız veya ürününüzle genellikle en az 10 saniyeden fazla etkileşimde bulunur ve geleneksel dijital pazarlamanın temel sorunlarından biri olan banner körlüğü fenomeni devre dışı kalır!

4. Ürün Lansmanı

Bir ürünü satın almadan, olabilecek en gerçekçi ve eğlenceli şekilde denemek hangimizi cezbetmez ki? Hele ki artık çoğumuzun mağazaya gitmeden online alışveriş ile tüm ihtiyaçlarımızı karşılamaya başladığı böyle bir dünyada!

Yeni çıkan ürünleriniz için klasik görsellerden, videolardan sıkıldıysanız ürününüzün sunumunu bir sonraki seviyeye taşıyan artırılmış gerçeklik teknolojisiyle tanışmanızın vakti gelmiş demektir.

Artırılmış gerçeklik filtreleri ile 3D modellemeyi bir araya getirerek yani aslında 3D AR filtreleri yaratarak kullanıcılarınızın ürünü gerçek ortamda farklı açılardan görebilmesini sağlarsınız.

Üstelik ürününüzle ilgili değerli bilgileri yenilikçi ve çok daha dikkat çekici bir şekilde sunarsınız.

5. Satış Artışı

Hepimizin ne yazık ki ortak derdi: satış artışı! Tıklama sayılarınıza, leadlere, erişimlere rağmen satış oranlarınız artmıyorsa yeni bir şeyler denemenin vakti gelmiş demektir. Çünkü sosyal medya kullanıcıları olan tüketicileriniz klasik reklamlara çoktan doydu ve artık satın almaya yönlendirme için bu reklam modelleri yetersiz kalıyor.

AR efektlerini satışlarınızı aktif olarak desteklemek için kullanabilirsiniz. Temel olarak bunu yapmak için AR’ı kullanmanın iki yolu var:

  • Bir araç olarak AR filtreleri

Ön kamera kullanımına yani selfie’lere odaklanan AR efektleri ile kullanıcılar aksesuar, güneş gözlüğü, şapka veya makyaj ürünleri gibi ürünleri direkt kendilerinde görebiliyor.

Arka kamera filtreleriyle ise 3D modellerden yararlanarak ürünü gerçekte sunabilir ve AR sayesinde herhangi bir yere konumlandırılmasını sağlayabilirsiniz. Böylece kullanıcı bir telefonu, bilgisayarı ya da ayakkabıyı kendi ortamında keşfetme şansı yakalar.

  • Eğlenceli bir fayda olarak AR filtreleri

Her AR efektinin kendine ait bir bağlantısı var ve bazı markalar ürünlerini satın alan müşterilerin paketlerine özel QR kodları yerleştiriyor veya logo/nesne tanıma ile markaya özel animasyonlu, 3D filtreler üretilebiliyor.

Bu, kişiye özel ve eğlenceli bir bonus eklemenin veya müşteriye AR yarışmasına katılma ve ödül kazanma şansı vermenin harika bir yoludur.

Hangi filtreyi seçtiğinizden bağımsız olarak hedef kitlenizi denediklerini satın almaları için çevrimiçi mağazaya yönlendirmenin yolları da mevcut.

Bonus: Sosyal Sorumluluk İletişimleri ve Özel Günler

Bitmedi! AR filtrelerini kullanmanız için işte bir neden daha: Sosyal sorumluluk iletişimleri ve özel günler.

Biliyorsunuz şimdiki dünyada iyilik, farkındalık ve sosyal mesajlar çok önemli. Tabii ki bu değerler kadar bu değerleri sahiplendiğinizi anlatmak için seçtiğiniz yol da oldukça kritik.

Markanız iyilik yapmakla ilgileniyor ve sosyal sorumluluk iletişimleri gerçekleştiriyorsa bir AR filtresi ile erişiminizi artırarak takipçilerinizin başkalarına yardım etmenin gerekliliğini ve mükemmelliğini ifade etmelerini sağlayabilirsiniz. 

Aynı şekilde ister dijital ister geleneksel olsun, pazarlamanın vazgeçilmezi özel günler için de AR filtreleri oldukça önemli. Klasik özel gün iletişimlerini bir kenara bırakıp yepyeni filtreler ile hedef kitlenizi şaşırtabilirsiniz!

Bknz: Troy Yerli Malı Haftası AR Filtresi

Nect olarak Türkiye’nin ilk ve tek yerli ödeme yöntemi TROY Yerli Malı Haftası’nı sahiplenmek ve yaratıcı bir şekilde kendini göstermek istiyordu. Biz de hem çocuklar hem büyükler için Yerli Malı Haftası nostaljisini yaşatacak bir filtre yarattık.

Güzel sonuçlarla dönen filtremiz hem çok denendi, hem çok sevildi!

Merak edip denemek isterseniz buyrunuz.

Markanız İçin Instagram AR Filtresi

Ee artık nedenleri bitirdiysek harekete geçmenin vakti geldi! Hatta bizden söylemesi, geç bile kalındı. Siz de markanızın sosyal medya pazarlaması için AR filtreleri kullanmak isterseniz şimdi tanışalım!

Facebook Spark AR Partner Network’ün Türkiye’deki ilk ve tek resmi ajans partneri olarak fikir yaratmadan filtrenin yapım sürecine yayın aşamasından teknik detaylara AR filtre pazarlamasının her anında destek veriyoruz.

Marka veya ajans olmanız fark etmeksizin yeni brief’leriniz için buradayız!