Instagram Quiz Filtresi Nedir? - Nect Blog

Instagram Quiz Filtresi Nedir?

Instagram quiz filtreleri ile hedef kitleniz için küçük bir sınava ne dersiniz? Merak etmeyin, siz hazırsanız hedef kitleniz Instagram quiz filtresi ile etkileşim için dünden hazır! Bilgi yarışmaları, quiz temalı kutu oyunları, Onedio testleri derken mecralar değişse de küçük sınavların ve kışkırtıcı soruların modası hiç geçmiyor.

Tam da bu yüzden, Instagram quiz filtreleri, Instagram AR filtreleri arasında en sevilenler ve en çok kullanılan trend filtrelerden biri. Tabii ki aynı zamanda, sosyal medya pazarlama dünyasının gözdelerinden de sadece biri. “E süper ama Instagram quiz filtresi nedir?” dediğinizi duyar gibiyim. Yeterince merak ettiyseniz daha fazla oyalanmadan detaylara geçelim.

INSTAGRAM QUIZ FİLTRESİ: ARTIRILMIŞ EĞLENCE!

Tüm Instagram filtreleri için geçerli olduğu gibi Instagram quiz filtreleri de artırılmış gerçeklik (AR) ile Spark AR üzerinden yaratılıyor.

Instagram quiz filtreleri dediğimiz ve kimilerinin Instagram challenge filtresi, Instagram soru filtresi olarak da adlandırdığı filtreler farklı fikirlere, farklı yaratıcılıklara ve farklı görsel dünyalara sahip olsalar da hepsinin altında yatan ortak fikir kullanıcıya yöneltilen sorulara sahip olması.

INSTAGRAM QUIZ FİLTRESİ TİPLERİ

1. Yalın ama eğlenceli: Standart IG quiz filtreleri

Fikrin temelini yansıtan filtreler aslında standart IG quiz filtreleri. Genellikle kullanıcının kafasının üzerinde görünen alana sorular ekleniyor, sorunun cevabından sonra ve belirli aralıklarla farklı sorular çıkıyor.

2. Nabzı arttır: Geri sayımlı IG quiz filtreleri

Fikirler geliştikçe her şeyde olduğu gibi Instagram filtrelerinde de daha güzel, daha eğlenceli ve tabii ki daha yaratıcı işler ortaya çıkıyor.

Kullanıcının soruları cevaplaması için ekrana bir de sayaç ekleniyor ve kullanıcının o soruya belirlenen saniyede cevap vermesi bekleniyor. Tansiyon artıyor, ilgi artıyor, etkileşim artıyor!

Tahmin edeceğiniz gibi artık tüm Instagram quiz filtresi tiplerinde geri sayım var, çünkü neden olmasın?

3. Doğru seçeneği bul: Anketli IG quiz filtreleri

Sonsuz cevabı olabilecek bir soruya mı, yoksa ipucu veren 2 şık arasında kalacağınız bir soruya mı cevap vermek isterdiniz? Sınavlarda 4 şık ya da açık uçlu sorular bile çoğumuzun tadını kaçıran şeylerken sonsuz cevap kulağa pek de cazip gelmeyebilir.

İpucu olmayan, açık uçlu soruların birçok kullanıcı için eğlenceli ve ilgi çekici olacağını düşünmüyorsanız anketli IG quiz filtreleri ilginizi çekebilir.

Mantık çok basit. Instagram Hikayeler’in klasik “Anket” modülü, AR filtresine taşınıyor. Sorunun altında cevapları görüyoruz. Kullanıcı sağ – sol kafa hareketiyle cevabını seçiyor ve doğru – yanlış cevaplar renklerle belirleniyor

4. Arkadaşınla dene: Çift kişilik IG quiz filtreleri

Tek başınıza Trivial Pursuit oynadığınızı düşünün, ne kadar eğlenebilirsiniz? Ya da daha geniş düşünün. Bazı zamanları göz ardı edersek hangimiz arkadaşları, sevdikleriyle bir şey yapmak varken tek başına yapmayı tercih eder ki? İşte bu filtreler de tam bu ihtiyaca yönelik.

İki kişinin yüzünü tanıyan AR teknolojisiyle yaratılmış çift kişilik Instagram quiz filtreleriyle sorulara arkadaşınızla beraber cevap verebiliyorsunuz. Yani ilgi katlanıyor, eğlence katlanıyor, etkileşim katlanıyor!

Macintosh HD:Users:cerenoz:Desktop:Screen Shot 2020-11-13 at 17.28.22.png

İşte Instagram quiz filtreleri arasında en trend versiyon!

Yukarıda bahsettiğimiz 4 farklı quiz filtresi tipinin özelliklerini bir araya getirip sorular da daha kişisel, daha kışkırtıcı kurgulandığında o meşhur “kim daha filtreleri” ortaya çıkıyor.

Kim daha entellektüel? Kim daha yaratıcı? Kim daha çapkın? Kim daha çok yemek yiyor? Kim daha komik? Aklınıza gelecek her soruyu sorabilirsiniz. Kullanıcılar ise yine kafalarıyla birbirlerini göstererek sorulara cevap veriyor.

Eğer iki kişi aynı cevabı verirse sıkıntı yok ama karşıt cevaplar kafa kafa tokuşmaları da beraberinde getiriyor. Siz en iyisi soruları hazırladıktan sonra gerisini kullanıcılara bırakın ve çakışan cevaplarla kafa kafa tokuşma sahnelerinin keyfini çıkarın!