Instagram AR Filtresi Nedir? - Nect Blog

Instagram AR Filtresi Nedir?

Instagram filtresi, Instagram AR filtresi, Instagram efektleri, kamera efektleri, artırılmış gerçeklik filtreleri… Farklı farklı isimlerle anılsa da herkesin aynı noktada buluştuğu bir konu var: Instagram AR filtreleri, hem eğlenceli deneyim arayan kullanıcılar, hem de sosyal medya pazarlaması için çarpıcı bir dönüm noktası!

Peki, tam olarak Instagram AR filtresi nedir?

Instagram filtrelerine, AR yani artırılmış gerçeklik teknolojisi hayat verir. Cihazların cisim tanıma özelliğini kullanarak sanal nesnelerin gerçek görüntüler üzerine konumlanmasını sağlayan AR sayesinde hepimizin elbet en az bir kere denk geldiği köpek kulaklı, güneş gözlüklü filtre görüntüleri ortaya çıkarılmaktadır.

Köpek kulaklarıyla Snapchat ile başlayan AR filtrelerinin Instagram Hikayeler’e kadarki yolculuğundaki değişimin inanılmaz olduğunu belirtmeden geçmeyelim!

Bir yolculuk sunan hikaye odaklı filtrelerden “segmentation” ile arka plan değiştirerek sizi başka dünyalara götüren filtrelere, “random filtre”lerden “quiz filtreleri”ne artık “Instagram AR filtresi nedir?” sorusuna cevap vereceğimiz koskoca bir dünya var.

Bu öyle bir dünya ki şu an Instagram Hikayeler bölümünde filtresiz bir hikaye görmek veya markalı filtre yayınlamamış bir markaya rastlamak neredeyse imkansız!

Bu ilginin nedenini merak ediyorsanız ise cevap aslında çok basit: Instagram AR filtreleri kullanıcılar için daha eğlenceli, yaratıcı bir Instagram deneyimiyken markalar için artırılmış marka farkındalığı, daha çok etkileşim ve tüketicilerle iletişim kurulacak daha eğlenceli bir yol demek.   

Markalar İçin Instagram AR Filtresi

Gelelim can alıcı kısma! Markalar için Instagram filtresi nedir?

Markalar için Instagram filtresi marka farkındalığı, etkileşim, iletişim, başarılı, daha da başarılı kampanyalar, işler demektir!

Instagram günümüzde hem Türkiye’de, hem dünyada bir gün içerisinde en çok zaman geçirilen sosyal medya platformu. Hikayeler’i, Reels videoları, Instagram filtreleri, capsleri, fenomenleri, yukarı kaydırılan linkleri ve çok daha fazlasıyla hem markalar, hem kullanıcılar için bambaşka ve vazgeçilmez bir dünya!

Bu koca platformun en gündemde trendi ise Instagram AR filtreleri.

Instagram AR filtresi atölyesi diyebileceğimiz Spark AR’ın beta sürümden çıkıp herkese açık hale gelmesiyle Türkiye’de ve dünyada, elektronikten bankacılığa, otomotivden giyime bambaşka sektörlerdeki markalar Instagram filtrelerini uzun vadeli ve gündem odaklı iletişim kampanyalarında kullanmaya başladı.

Özellikle sosyal medya pazarlaması için büyük önem taşıyan Instagram filtresi, markalara kendilerini dijital dünyada görünür kılmak ve vermek istediği mesajları daha dikkat çekici ve interaktif bir yolla aktarma fırsatı sunan bir etkileşim aracı.

E durum böyle olunca etkileşim de, konuşulabilirlik de ve hatta marka bağlılığı bile artıyor! Tüketicilerin gözünde markalar yalnızca “ya bir marka var ya” olmaktan çıkıp Instagram üzerinden etkileşime girebilecekleri, sadece satış veya hizmet için değil eğlence ve deneyim için de ziyaret edilebilecek profillere sahip  “o bizim marka!” oluyor.

Üstelik, markaların ihtiyaçlarına özel yaratılabilen farklı özelliklere sahip yaratıcı Instagram filtreleri markalar, Instagram kalabalığında farklı markalardan ayrışabilme avantajı da elde ediyor.

Ve bingo! Reklam dünyasında hepimizin bayıldığı ve hedeflediği viral pazarlama, Instagram AR filtreleriyle kendi kendine gerçekleşiyor. Hikayeden hikayeye, kullanıcıdan kullanıcıya doğal olarak hızla yayılan filtreler çoğu zaman kampanyada planlananın ötesinde yayılıma ve tabii ki daha çok etkileşim ve ses getirmeye yol açıyor.

Markanız İçin Instagram AR Filtresi Yaptırma

Instagram AR filtreleri ile iletişiminizi reklendirmek, kampanyanızı güçlendirmek ya da sadece gündemi yakalayacak anlık iletişimler gerçekleştirmek isterseniz doğru yaratıcıyı ve doğru filtre fikrini bulmanız oldukça önemli.

Markanız için Instagram AR filtresi yaptırmak istiyorsanız şimdi tanışabiliriz!

Instagram ve Facebook’ta filtre yapımını sağlayan Facebook Spark AR Network’te, Türkiye’deki tek resmi ajans üye olarak yer alıyoruz. 

Instagram filtresi yapım sürenin yaratıcı Instagram filtre fikirleri bulma aşamasından filtrenin onay ve yayın sürecine kadar tüm aşamalarda profesyonel hizmet veriyor ve hem markanız, hem kendimiz için unutulmaz işler çıkarmayı hedefliyoruz.

Marka veya ajans olmanız fark etmeksizin bizimle iletişime geçebilirsiniz!